Divadlo o lepším světě

Na pražském náměstí I. P. Pavlova se na přelomu července a srpna odehrál festival Magistrála – nová pražská třída. Rozhodl jsem se přispět pár postřehy, které mne na celé akci nejvíc zaujaly.

Na pražském náměstí I.P.Pavlova se a přelomu července a srpna odehrál festival Magistrála – nová pražská třída. Rozhodl jsem se přispět pár postřehy, které mne na celé akci nejvíc zaujaly.

Celá akce byla propagována vizualizací, která slibovala prostor pro spontánní činnost a efektní pódium. Všimněte si, že po pražských ulicích jezdí jen černé offroady a žluté taxíky. A všimněte si pódia, bude o něm řeč.

Celá akce byla propagována vizualizací, která slibovala prostor pro spontánní činnost a efektní pódium. Všimněte si, že po pražských ulicích jezdí jen černé offroady a žluté taxíky. A všimněte si pódia, bude o něm řeč.

Realita je trochu jiná. Toto dobře ilustruje, jak to dopadne, když vám nutí, tedy vlastně slibují ten ráj na zemi. Nabídnou vám naleštěnou scénu a dostanete… bednu stlučenou z dřevotřísky a všudypřítomné palety. To už asi víte, že palety teď dělají náš svět lepším.

Realita je trochu jiná. Toto dobře ilustruje, jak to dopadne, když vám nutí, tedy vlastně slibují ten ráj na zemi. Nabídnou vám naleštěnou scénu a dostanete… bednu stlučenou z dřevotřísky a všudypřítomné palety. To už asi víte, že palety teď dělají náš svět lepším.

Nejvíc mne zaujal prostor pro spontánní činnost, což je v tomto případě normální venkovní hospoda. Šel jsem kolem na kafe v 17.15 a bylo tu takhle natřískáno. Tady seděli dva lidé, zrovna se zvedali a odcházeli. Kolem chodily davy lidí, všimněte si, že restaurace u chodníku je plná. O chvíli později bylo vše jinak. Nevím, jestli tam ty lidi navezli autobusem, nebo přijeli metrem v organizovaném průvodu. Všechny stoly plné. Spontánní zábava začala.

Nejvíc mne zaujal prostor pro spontánní činnost, což je v tomto případě normální venkovní hospoda. Šel jsem kolem na kafe v 17.15 a bylo tu takhle natřískáno. Tady seděli dva lidé, zrovna se zvedali a odcházeli. Kolem chodily davy lidí, všimněte si, že restaurace u chodníku je plná. O chvíli později bylo vše jinak. Nevím, jestli tam ty lidi navezli autobusem, nebo přijeli metrem v organizovaném průvodu. Všechny stoly plné. Spontánní zábava začala.

Na pódiu se řeční o budoucnosti. Že to nebude fungovat? Že to nevyhovuje závazným normám? To víme, ale nevadí. Zavedeme instantní štěstí do každé domácnosti. Nejlépe povinně.

Na pódiu se řeční o budoucnosti. Že to nebude fungovat? Že to nevyhovuje závazným normám? To víme, ale nevadí. Zavedeme instantní štěstí do každé domácnosti. Nejlépe povinně.

Propagace veřejné dopravy a socialismu v praxi. Podpořte změnu a dostanete odměnu. Za to, že jebete systém, dostanete kafe zadarmo. Měl bych radost, kdyby se někdo postavil před služebnu městské policie a nabízel kafe tomu, kdo jde platit pokutu za parkování.

Propagace veřejné dopravy a socialismu v praxi. Podpořte změnu a dostanete odměnu. Za to, že jebete systém, dostanete kafe zadarmo. Měl bych radost, kdyby se někdo postavil před služebnu městské policie a nabízel kafe tomu, kdo jde platit pokutu za parkování.

V podstatě to musela být dobrá dvoutýdenní lehárna. V celém areálu se pohybovalo několik jedinců, kteří tam celou dobu doslova žili. Obklopeni hradbou dřevěných palet poseděli, vypili několik hektolitrů kafe a vymysleli pro nás zářnou budoucnost. Takové malé Wannsee. Děsím se výstupu, až se dozvíme, jaké blaho nám bude naservírováno proto, že si to veřejnost na této akci přála.

V podstatě to musela být dobrá dvoutýdenní lehárna. V celém areálu se pohybovalo několik jedinců, kteří tam celou dobu doslova žili. Obklopeni hradbou dřevěných palet poseděli, vypili několik hektolitrů kafe a vymysleli pro nás zářnou budoucnost. Takové malé Wannsee. Děsím se výstupu, až se dozvíme, jaké blaho nám bude naservírováno proto, že si to veřejnost na této akci přála.

Narodil jsem se na Vinohradech, do školy jsem chodil na náměstí Míru a 15 let pracuji u I. P. Pavlova. Magistrálu vnímám jako nutné zlo, jako problém, který je samozřejmě třeba řešit. Ale řešit racionálně; řešení prostřednictvím nekoncepčních změn, omezení a zákazů patří tam, kam slunce nesvítí. Boj za lepší svět v podobě takového aktivismu, jaký byl prezentován na akci Magistrála – nová pražská třída, mne občas budí ze spaní. Nějak se to množí a přestává být v poslední době vidět a slyšet zdravý rozum.

Podzim v Kamenici

Českokrumlovský podzim

Cesta do Kájova

Zlatá Koruna

Eisenstraße – Ybbstal

Admont