Levně!!!

Neuplyne den, aby na mne z některé sociální sítě nevyběhla nějaká vtipná aktualizace týkající se pracovního zařazení nebo profesních zkušeností. Je úplně jedno, jestli je to Fejsbůček Géplusko nebo Linkič, vždycky je to ta samá písnička. Vzdělání získal ve Škole života, působil jako Co je vám do toho a pracuje jako freelancer ve společnosti . Nejvyšší level je, když si zapíše jako zaměstnavatele sám sebe.

V praxi je to většinou někdo, kdo svoje profesionální ostruhy vybojoval v okruhu známých prodejem něčeho dostupného zdarma. Jeho zařazení by se dalo nejvýstižněji pojmenovat kurvič cen.

Ono by to bylo vlastně jedno. Ať si každý o sobě myslí a píše, co chce. Jenže nikdo z těch machrů samouků nedomyslí, jak tou samohanou ničí pravidla v oboru, který údajně tak obdivuje. Každý si pak myslí, že věci jsou tak nějak zadarmo. Zkuste nabízet práce na profi úrovni, když proti vám stojí někdo, kdo má software napůl načerno, hospodářsky pokrývá akorát milý bonus k mateřské nebo si vydělává na nové kolo, a komu zpod rukou padá nekomplexní práce plná chyb. Tenhle problém neřeší jen lidi v kreativních profesích. Setkávají se s tím řemeslníci i projektanti.

Taková pokurvenost je bohužel nasáklá ve všech oborech a oblastech. Lidi, a bohužel i firmy, tak nakupují každodenní služby, stejně, jako specializované dodávky služeb a prací. Všichni chtějí všechno zadarmo, nebo co nejlevněji. Jenže levné věci bývají levné většinou proto, že jim něco chybí. A jak říká okřídlené pravidlo, k blahobytu se nedá prošetřit.

Pak se dotyčný diví i Adidaskama. Když pošle do tisku knížku a tiskárna mu hodí na hlavu data k přepracování, protože ve skutečnosti neví o publikování víc, než píšou v nápovědě k InDesignu. Nebo když mu redakce vrátí fotky, protože je má přeostřené. Nevychází z údivu, když mu ty věci najednou tak nějak nefungují.

Potom přijde domů, kde mu obkladač nalepil kachlíky v koupelně za cenu, kterou mu sám vnutil, a teď vidí, jak jsou křivé a že polovina z nich asi do měsíce opadá. Vezme manželku, a jdou na večeři, vyčerpat tu poukázku ze Slevomatu. V restauraci je s láskou usadí k hajzlům, a po dvou hodinách čekání přinesou napůl studené, odbyté jídlo. Kruh se uzavře. Ve světě, kde každý umí všechno, a proto je to tak báječně levné, se žije podle jednoduchých pravidel.

Všechno zkrátka stojí za hovno.

Podzim v Kamenici

Českokrumlovský podzim

Cesta do Kájova

Zlatá Koruna

Eisenstraße – Ybbstal

Admont